שאלות ותשובות בנושא דקים מעץ

שאלות ותשובות בנושא דקים מעץ

1. אילו סוגי עצים משמשים לדק?

ישנם מספר סוגי עצים אשר באמצעותם ניתן להתקין דק

* דק אורן - סוג העץ הנפוץ ביותר. לרוב הוא מיובא מרוסיה או פינלנד. מחירו זול יותר בהשוואה לעצים אחרים. צבעו של עץ האורן הוא צהבהב מה שמקנה לו מראה טבעי. דק האורן עקב רגישותו הגבוהה יותר מעצים אחרים דורש תחזוקה אחת לחצי שנה בדרך כלל.

* דק קומרו – עץ הקומרו הוא עץ טרופי. הוא עמיד מאוד לתנאי מזג אויר קשים. מדובר בדק אשר צבעיו לרוב לא דוהים. הוא מצליח לשמור על הגוון שלו עקב עמידותו וחוזקו.

* דק טיק - עץ הטיק מגיע במגוון גוונים של חום- חום שחור. מדובר בעץ אשר נחשב אחד מחומרי הגלם היקרים יותר והאיכותיים יותר . דק טיק הוא מהדקים העמידים יותר. הוא עמיד מאוד בפני תנאי מזג אויר קשים.

* דק איפאה – עץ אשר מגיע ממדינות דרום אמריקה. מדובר בעץ מבוקש מאוד עקב צבעו והמראה היוקרתי שלו. איפאה הוא עץ קשיח. עמיד בפני שריטות וניזקי מזג האוויר.

* דק אירוקו – לרוב מגיע בגוונים בהירים יותר של צהוב – חום. גם הוא עץ אשר עמיד בפני נזקי מזג האוויר.

 

2. כיצד מתחזקים דק עץ?

דקים, יש לתחזק אחת לשנה. כמובן שבהתאם לסוג הסוג הדק, יש להשתמש בחומרי הניקוי המיועדים לאותו סוג העץ. תחזוקה שוטפת כמו ניקיון של הדק וחידושו מעת לעת יאריכו את חייו של הדק, ואת ההנאה שלכם ממנו.

אחרי התקנת הדק, כשרוצים להתחיל לצבוע, חייבים לנקות את העץ?

בהחלט. אין כל אפשרות לצבוע את העץ ללא שווידאתם כי לא נשאר לכלכוך. כתמים, בליטות, אבק וכו'. מכל גורם מלכלך יש להיפטר לפני שמתחילים במלאכת הצביעה.

3. איך אני מחליט איזה עץ טוב לי?

כאן יש לנו בעצם נגזרת של הרצון שלכם אל מול התקציב שלכם. קחו בחשבון שלכל סוג עץ מחיר אחר בהתייחס לאיכות שלו. אבל לא בהכרח העץ היקר ביותר או העמיד ביותר הוא גם העץ שנראה לכם היפה ביותר. לכן יש לבצע החלטה מושכלת על סמך הצורך שלכם והמחיר אותו תיהיו מוכנים להשקיע.

4. מה ההבדל בין דק סינטטי לדק עץ

דק סינטטי, כשמו כן הוא, הוא לא דק מעץ טבעי. הוא דק מלאכותי שנוצר על ידי בני אדם מחומרי גלם שונים. למרות שדק סינטטתי יכול להוות פתרון הולם, הוא לא לעולם לא ירגיש טבעי כמו עץ אמיתי.

 

5. האם אני יכול להתקין את הדק בעצמי.

תראו, בגדול התשובה היא כן. ישנם ברשת המון מדריכים של עשה זאת בעצמך. אפשר למצוא את המדריך אשר יראה לכם כיצד להתקין דק בצורה עצמאית. האם זה מומלץ? לרוב לא. התקנת דק עץ צריכה להיות סימטרית, מדודה וכל דבר קטן משפיע על צורתו הסופית של הדק. כן מומלץ להיעזר בבעל מקצוע אשר ידע לכוון אתכם. גם יעזור לכם למצוא את העץ אשר יתאים לצרכים שלכם וגם יבצע עבורכם את ההתקנה. דק הוא לא עסק זול ולכן חשוב כי לא תיפלו בדברים הקטנים, בחירה לא נכונה של העץ בהתחשב בסביבה בה ומזג האוויר בו אתם חיים, או התקנה מעט עקומה של הדק בגלל חיבור לא נכון של המשטח, יגרוו עלויות נוספות ממכם, דבר אשר בוודאי אין ברצונכם להשקיע. לכן חשוב, כי תבחרו בעל מקצוע שיוכל לספק לכם אחריות על עבודותו, ואשר יהיה לכם למי לפנות במידה ותצטרכו עזרה עם הדק.