סורגים לחלון ממ"ד

סורגים לחלון ממ"ד

בעשרים וחמש השנים האחרונות הפך הממ"ד לחדר חובה בכל בית. אופן בניית הממ"ד נקבע על פי תקנים מחמירים והוא חייב להיות עשוי בטון מזוין. גם הדלת של חדר זה איננה רגילה, כי אם דלת ברזל משוריינת ונהוג למקם בחדר זה חלון אחד, לא גדול, שניתן בעת הצורך לסוגרו באופן ממוגן. אך מה לגבי סורגים? מכיוון שבבתים רבים מהווה הממ"ד חדר לכל דבר ומכיוון שהמיגון לחלון בזמן שיגרה נשאר פתוח מטעמים של אוורור ושל אסתטיקה, הצורך בסורגים עבור חדר זה דומה לצורך בהם בכל חדר אחר. לפעמים, אפילו יותר מכך.


חייבים סורג נפתח

כאשר רוצים לבחור סורגים, צריך להתאים אותם לשימוש היום יומי של הממ"ד וכן גם לעיצובו. כאשר מדובר בחדר ביטחון שממוקם בקומה גבוהה של בניין מגורים, אין צורך בדרך כלל לבחור את הסורג המחוזק ביותר, שעשוי מברזל עבה ועמיד מאוד בפני פריצה. כאשר מדובר בחדר שמשמש כחדר מגורים של ילדים או של בני נוער צעירים, סורגים לחלון ממ"ד צריכים למנוע נפילה החוצה בעת רכינה אל החלון, בעת משחק וכדומה.

מכיוון שלא מדובר בחדר רגיל לכל דבר, יש עוד דבר שחייבים לקחת בחשבון. במרחב המוגן הדירתי אין להתקין סורקים מהסוג המקובע למקומו. על פי ההנחיות המקצועיות, חייבים להתקין סורג הניתן לפתיחה ולסגירה מבפנים (עם מנגנון נעילה), כדי שניתן יהיה להימלט מהחדר במקרה הצורך ובזמן חירום. הדבר נכון גם לממד בקומה נמוכה, שבה ניתן אפילו לקפוץ אל מחוץ לדירה אך גם כאשר מדובר בקומה גבוהה, כשהפינוי עשוי להתבצע על ידי כוחות ההצלה תוך שימוש בסולם.

אפשר גם מעוצב

עיצובו של הממ"ד בבתים השונים נפרס על פני מרחב מגוון של אפשרויות. יש ממ"דים שמעוצבים במראה ספרטני, יש כאלה שמהווים חדר עבודה פשוט ויש גם כאלה שמהווים חדר מגורים או חדר מנוחה המעוצבים באופן מרשים. אי לכך, חשוב לבחור את הסורג בהתאם – יש סורגים פשוטים, חזקים ועמידים אך חסרי ייחוד. לעומת זאת, יש גם סורגים מעוצבים, כאלה הצבועים בצבעים יפים, עם גלוון איכותי ואיכויות אסתטיות יוצאות מהכלל.