חוק הפרגולות

שר הפנים גדעון סער הצליח במקום בו נכשלו רבים וטובים. החל מחודש אוגוסט 2014 בהדרגה יכנסו לתוקפן תקנות מקלות לחוק התכנון והבנייה הידועות בשם חוק הפרגולות. הסיבה העיקרית לרפורמה עפ"י גדעון סער היא הניסיון לפשט ולקצר הליכי רישוי שונים בתחום שיפורי ותוספות בנייה ולפנות את הוועדות המחוזיות לטיפול בבניה חדשה אשר בתורה תתרום להורדת מחירי הדיור.


התהליך עד אישור החוק?

אזרח שביקש לבנות פרגולה או להוסיף גדר, נדרש לעבור את כל השלבים הבאים: להזמין ולשלם עבור תוכנית עבודה ממהנדס מוסמך או ארכיטקט המפרטת את תהליך ומבנה הפרגולה. לאחר מכן היה עליו להגיש את התכנית לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. כעת היה עליו לשבת בשקט ולהמתין בסבלנות לאישור הוועדה, תהליך אשר יכול היה לקחת חודשים רבים. רק עם קבלת ההיתר מהוועדה, יכול היה אותו אזרח סוף סוף לבנות את הפרגולה שלו.

מהו חוק הפרגולות??

רפורמת חוק הפרגולות באה להקל על האזרח ולאפשר לו לערוך שינויים מבניים מסוימים בנכס שלו ללא קבלת היתר, בניגוד מוחלט למה שנדרש עד כה. מדובר בהגדרה בשינויים קטנים שלא יפריעו לסביבה כגון: פרגולות, התקנת סוככי מרקיזה, הקמת מחסן וכיו"ב. בנוסף הרפורמה מאפשרת מסלול מקוצר לאישור פרויקטים קטנים כמו סגירת מרפסות, הוספת מעלית למבנה קיים, תוספת בניה של עד 25 מ"ר, הוספת ממ"ד וכ"ו. הרפורמה מרחיבה מאד את סמכויות התכנון של הרשויות המקומיות אשר יתמכו בה באמצעות הקמת ועדות תכנון ייעודיות.

שר הפנים גדעון סער אמר לאחר ההצבעה כי "זהו צעד ראשון חשוב לשינוי פני מערכת התכנון והבנייה של המדינה, הרפורמה תקל על ישראלים ותצמצם את הבירוקרטיה והריכוזיות במערכת התכנון".

הרפורמה אם כן, מייתרת את הצורך לקבל אישור מהרשות המקומית על עבודות קטנות. הצורך באישור לכל שינוי מזערי גרם לעמוס כבד מאד על הרשות אך גם הרגיז ותסכל עד מאד הרבה מאד אזרחים. אנשים נאלצו להמתין חודשים רבים כדי לקבל אישור להקמת פרגולה בחצר הפרטית שלהם כאשר הפרגולה לא מפריעה לאף אחד ולמעשה לא הייתה שום סיבה שהבקשה תדחה ע"י הרשות המקומית. בירוקרטיה במיטבה.