מה זה אלומיניום?

רבים מכירים את האלומיניום בתור חומר המשמש ליצירת חלונות איכותיים ומשקופים. יש כאלה המכירים את החומר החשוב הזה כשימושי כל כך גם ביצירת כלי מטבח וכן בתעשיות שונות כגון תעשיית הרכב, התעופה והאלקטרוניקה. לצד בתים רבים ובגינות ניתן למצוא גם פרגולה שעשויה מאלומיניום, סוככים שמכילים מרכיבי אלומיניום רבים וכן הלאה. אך מה זה אלומיניום? מהו בעצם אותו חומר חשוב שניתן למצוא בצורה כזאת או אחרת בכל בית ובכל מקום?

אלומיניום – המתכת הנפוצה

אלומיניום הוא סוג של מתכת, ולמעשה אחת מהמתכות הנפוצות ביותר בעולם, אם לא הנפוצה ביותר. זוהי מתכת קלה במיוחד ולא פחות חשוב – נוחה מאוד לעיבוד. כבר משחר ההיסטוריה שאף האדם ליצור כלי עבודה ומוצרים אחרים בצורה קלה ככל האפשר, וכאשר התגלה האלומיניום ופותחו הדרכים לעבדו התברר שמדובר בחומר מופלא. זהו למעשה אחד מסוגי המתכת שהכי קל ונוח לעבד אותם, לעצב אותם ולהפכם למוצרים שימושיים לרוב.

כמתכת, יש רבות שנחשבות לחזקות יותר, אך איכותו של האלומיניום אינה נמדדת רק בעמידותו. היתרון החשוב של חומר זה נובע מכך שהוא בעל צפיפות מולקולרית נמוכה יחסית, ובמילים אחרות – זהו חומר קל משקל מאין כמוהו. כאשר רוצים להפוך את החומר החשוב הזה לשימושי עוד יותר, קל מאוד לשלב אותו ביחד עם חומרים אחרים ועם מתכות שונות כדי לשפר את החוזק והעמידות, בלי לאבד את התכונה החשובה – המשקל הנמוך.

ללא רגישות לחלודה

היבט מיוחד של האלומיניום, שאינו משותף לו ולחלק ניכר מהמתכות האחרות, הינו שזהו חומר שאינו מחליד. כל מי שראה פעם חלודה על פני חומר מתכתי יודע עד כמה הבעיה הזו חמורה – גם אסתטית, גם בריאותית וגם עיצובית. האלומיניום מגלה עמידות גבוהה גם תחת תנאים קשים למדי, מה שהופך את החומר הזה לאידיאלי ליצירת מוצרים הבאים במגע עם מים, עם שמש ועם גורמים מזיקים אחרים. למעשה, ישנו תהליך כימי טבעי ומעניין שבו נוצרת שכבת קורוזיה דקה במיוחד על פני האלומיניום, אך כזאת שאיננה נראית לעין ומהווה למעשה הגנה טבעית על המוצר עצמו (מעין שריון חיצוני, דק במיוחד).